Czytam, bo lubię

W IV edycji powiatowego konkursu czytelniczego "Czytam, bo lubię" zorganizowanego przez SP nr 1 w Mińsku Mazowieckim do etapu powiatowgo zakwalifikowały się dwie nasze uczennice: Julia Jerzak z klasy 6 i Nelly Borowska z klasy 7.

Dzisiaj, czyli 26.11.2019 r. dziewczyny wzięły udział w eliminacjach powiatowych. Konkurencja była duża. 

Nasza uczennica Julia Jerzak zajęła III miejsce w kat. klay 4-6 - GRATULUJEMY!. Dziękujemy też pani Paulinie Bocheńskiej za przygotowanie Julii.

Nagrodą dla dziewczyn, oprócz książki i dyplomów, było ciekawe spotkanie z autorką konkursowych lektur Zuzanną Orlińską.

 

 

 

 

Ładzyń dla Niepodległej    

Wydawać by się mogło, że już nic nowego pod słońcem nie może powstać w hołdzie Niepodległej. Przecież wszystkie najwznioślejsze słowa zdążyły ścisnąć niejedno gardło, a pieśni wypełnić sale gimnastyczne dziesiątek tysięcy szkół. Słowo "patriotyzm" odmienione zostało przez wszystkie przypadki z okazji licznych zdarzeń, a nawet zupełnie bez powodu. Również opowieść o powstaniach, zaborcach i walkach zbrojnych za Ojczyznę pobrzmiewa romantycznym echem i skłania do przemyśleń na ile nasza historia jest też doświadczeniem młodych ludzi. Te wszystkie pytania o aktualność tematu i sens odkurzania wielkich słów blakną, gdy o wolności mówią dzieci. Jest w tym ich dialogu z przeszłością coś niezmiennie wzruszającego.

8 listopada w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Ładzyniu odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy V wraz z paniami: Joanną Rastawicką i Pauliną Bocheńską zaprosili wszystkich we wspólną podróż po Polsce. Razem odkrywaliśmy nasz malowniczy i pełen lokalnych kolorytów kraj. Aktorzy umiejętnie połączyli dydaktyzm oraz humor, dzięki czemu przedstawienie pozbawione było zbędnego patosu. Nie mogło być inaczej, jeśli w przedstawieniu piątoklasistów nawet Marszałek Józef Piłsudski przyznaje się do swoich słabości! :) Na szczególną rolę zasłużył chór, będący bardzo ważnym i silnym głosem w opowieści o drodze do niepodległości. Natomiast góralski śpiew i taniec w wykonaniu cudnie ubranych dziewcząt doczekał się dodatkowych braw publiczności i był prawdziwą perełką piątkowego apelu. Kropkę nad i stanowiło przemówienie jednego z uczniów, z którego dowiedzieliśmy się, że dziedzictwo, jakie otrzymaliśmy w darze od naszych przodków, jest najprawdziwszym i bezcennym skarbem. Polska jest krajem wyjątkowym dla każdego z nas z innego powodu, cytując Andrzeja Rosiewicza: "może to ten szczególny kolor nieba, może to pszeniczny zapach chleba..." Pewnie trudno jest znaleźć jeden powód, dla którego decydujemy się tu zostać. Jednak jedno jest bezdyskusyjne: temat niepodległości nigdy się nie zdezaktualizuje i musi być poruszany przez młodych każdego dnia na nowo, bo być może właśnie dziś obrona wolności jest tak samo konieczna jak sto jeden lat temu?

(autorka: P. Bocheńska)

 

Nasi mali darczyńcy

Nasze przedszkolaki oraz zerówiaki już po raz drugi włączyły się do akcji charytatywnej  organizowanej przez Fundację Mam Marzenie. W ramach akcji zostały zebrane: pluszowe misie, zabawki, książki oraz materiały plastyczne dla małych pacjentów przebywających w warszawskich szpitalach. Ogromnie cieszy nas zaangażowanie dzieci i rodziców w tego typu akcje charytatywne. Miło patrzeć na dzieci, które chcą dzielić się z innymi